4. "Wasze bezpieczeństwo w naszych rękach - zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Otwock poprzez doposażenie jednostek OSP Jabłonna i OSP Wólka Mlądzka

Kosztorys projektu Suma:

150000 PLN

Lokalizacja

Ochotnicza Straż Pożarna Otwock Jabłonna, ul. Narutowicza 109 w Otwocku. Ochotnicza Straż Pożarna Otwocka Wólka Mlądzka, ul. Szosa Lubelska 3 w Otwocku.


Zasady ogólnodostępności

Sprzęt i wyposażenie służące do ochrony i ratowania życia, zdrowia oraz mienia dostępne w ciągłej gotowości przez 24 h, 7 dni w tygodniu w remizie OSP Otwock- Jabłonna i remizie OSP Otwock- Wólka Mlądzka.


Szczegółowy opis projektu

Zakup sprzętu i wyposażenia dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku- Jabłonnie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku- Wólce Mlądzkiej w skład, którego wchodzą:

Zestaw dla OSP Otwock-Jabłonna

- sprzęt ratownictwa technicznego (zestaw poduszek wysokociśnieniowych, zestaw narzędzi akumulatorowych)

- sprzęt do zwalczania pożarów (turbowentylator, detektor wielogazowy)

- sprzęt do walki ze skutkami anomalii pogodowych (pompa elektryczna, pompa pływająca)

- zestaw ochrony osobistej (buty strażackie, hełmy strażackie)

- sprzęt do ratownictwa na wysokości ( trójnóg ratowniczy, 3 komplety sprzętu do działań na wysokości)

Zestaw dla OSP Wólka Mlądzka

- sprzęt ratownictwa technicznego (zestaw do wyważania drzwi i cięcia pedałów),

- sprzęt do walki ze skutkami anomalii pogodowych (pompa elektryczna, motopompa pływajaca),

- sprzęt do zwalczania pożarów (kamera termowizyjna),

- sprzęt ochrony osobistej (ubrania specjalne, hełmy strażackie).


Uzasadnienie realizacji projektu

Dzisiejsza straż pożarna podejmuje i realizuje szereg różnego rodzaju akcji ratowniczych: pożary, coraz częstsze wypadki komunikacyjne, usuwanie skutków wichur i podtopień, ratownictwo chemiczne i wysokościowe, działania poszukiwawcze, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy i inne nietypowe zdarzenia. Każdego dnia, przez okrągły rok strażacy ochotnicy z OSP Otwock-Jabłonna i OSP Otwock-Wólka Mlądzka gotowi są nieść pomoc każdemu kto tej pomocy potrzebuje. Do realizacji tych zadań potrzebny jest specjalistyczny sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia ludzkiego, ale również sprzęt ochrony strażaków ratowników narażających codziennie swoje życie podczas niesienia pomocy innym.

W ramach budżetu obywatelskiego chcielibyśmy zakupić dla OSP Otwock-Jabłonna

- Zestaw sprzętu do ratownictwa technicznego w skład którego wchodzi zestaw poduszek wysokociśnieniowych oraz zestaw narzędzi akumulatorowych. Ostatnie wypadki komunikacyjne w których nieśliśmy pomoc, utwierdziły nas w przekonaniu o niezbędności sprzętu tego typu na wyposażeniu naszej jednostki. Zestaw poduszek wysokociśnieniowych znacznie skraca czas dotarcia do poszkodowanych uwięzionych pod np. samochodem, a zestaw narzędzi akumulatorowych pozwala na szybką i precyzyjną pracę w każdych warunkach przy drobniejszych zdarzeniach.

- Zestaw do zwalczania pożarów, czyli przenośny turbowentylator, służący np. do oddymiania pomieszczeń oraz detektor wielogazowy z którego korzysta się przy tak częstych w naszym powiecie

zdarzeniach związanych z czadem itp.

- Zestaw do walki ze skutkami anomalii pogodowych czyli zestaw dwóch pomp (elektrycznej i pływającej) które są niezbędne po każdych większych opadach deszczu w Otwocku. Za ich pomocą będziemy w stanie skuteczniej pozbyć się wody np. z zalanych piwnic, a co za tym idzie na znaczne zmniejszenie strat dla mieszkańców.

- Zestaw ochrony osobistej w postaci hełmów i butów dla naszych strażaków. Jest to sprzęt z którego korzystamy niemal codziennie, często w bardzo trudnych warunkach (na pogorzeliskach, w zalanych pomieszczeniach, w błocie i śniegu), dlatego też ulega on szybkiemu zużyciu. Dodatkowo kupując nowoczesne wyposażenie, dbamy o to by nasi strażacy, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Otwocka i powiatu otwockiego, także byli bezpieczni.

- Sprzęt do ratownictwa na wysokości. W naszej jednostce znajdują się strażacy przeszkoleni do prac linowych na wysokościach i do ratowania ludzi z wysokości lub np. z głębokich studni. Żeby móc skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie nieść pomoc w akcjach na wysokości potrzebny jest nam sprzęt który nam te działania umożliwi czyli trójnóg ratowniczy oraz trzy indywidualne zestawy wysokościowe.

Dla OSP Otwock-Wólka Mlądzka:

- Sprzęt do ratownictwa technicznego obejmujący zestaw do wyważania drzwi i cięcia pedałów, prętów, którego używa się podczas otwierania drzwi do lokali i mieszkań, gdzie znajdują się osoby potrzebujące pomocy (np. po zawale serca lub udarze). Ponadto powyższy zestaw może służyć podczas działań, które realizowane są na terenie katastrof budowlanych i wypadków komunikacyjnych. Podczas wskazanych działań istotne szybkie udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, co może osiągnąć dzięki wykonaniu dostępu za pomocą sprzętu do wyważania i cięcia.

- Sprzęt do zwalczania skutków anomalii pogodowych obejmujący elektryczną pompę szlamową i motopompę pływającą. Sprzęt ten jest niezbędny do wypompowywania wody z zalanych obiektów i posesji. Zalania (podtopienia) spowodowane są intensywnymi opadami deszczu lub awariami instalacji wodnych w obiektach. Tego typu zdarzenia są coraz częstsze. Jednak szybkie podjęcie działań i możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu strażaków może zmniejszyć straty materialne, a w niektórych przypadkach uchronić zdrowie i ludzkie życie

- Sprzęt do zwalczania pożarów w skład, którego wchodzi kamera termowizyjna będąca bardzo istotnym elementem podczas działań gaśniczych wewnątrz budynków, gdyż pomaga szybko znaleźć źródło ognia w warunkach pełnego zadymienia i zmniejszyć straty po pożarowe. Ponadto kamera termowizyjna umożliwia szybsze odnalezienie osób poszkodowanych „uwięzionych” w budynku lub zaginionych w terenie. Dlatego jest to istotne urządzenie potrzebne w pierwszym momencie działań.

- Sprzęt ochrony osobistej bardzo ważny element wyposażenia, bez którego nie powinniśmy podejmować działań. Biorąc udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych stykamy się z wieloma niebezpiecznymi czynnikami, które zagrażają również bezpośrednio nam strażakom. W trakcie pożarów jesteśmy narażeni na takie czynniki jak wysoka temperatura i trujące gazy powstające podczas spalania – przed tymi zagrożeniami chronią nas ubrania specjalne zmniejszające ich oddziaływanie na nasze organizmy. Ponadto prowadząc różnego rodzaju działania jesteśmy narażeni na uszkodzenia głowy wynikającymi z pracy: w zadymieniu, na wysokości, przy gaszeniu i rozbiórce elementów budynków oraz innych konstrukcji. Do ochrony przed tymi zagrożeniami służą nam hełmy. Dobry i spełniający właściwe normy sprzęt ochrony osobistej strażaka, pozwoli nam działać pewniej i skuteczniej nieść pomoc mieszkańcom Otwocka.


Lokalizacja na mapie

Elementy projektu

Nazwa Koszt
sprzęt ratownictwa technicznego 37800
sprzęt do walki ze skutkami anomalii pogodowych 17300
sprzet do zwalczania pożarów 45000
sprzet ochrony osobistej 42900
sprzet do ratownictwa na wysokości 7000